Post Icon

Логопед

«Мозжечкова стимуляція»

Дата: листопад 2017 року

      Мазур Н.М., логопед ДНЗ «Катруся» розповіла про сутність мозжечкової стимуляції : сучасний метод корекції різних порушень в мовному та інтелектуальному розвитку. Незважаючи на те, що застосовується він всього пару десятиліть, фахівці бачать за ним велике майбутнє, називаючи його буквально «ключем до навчання мозку».

IMG-f9aba380a7788b6a824b6f82ee504593-V

Навіщо дітям мозжечкова стимуляція

Дуже часто у дітей, що мають мовні і психічні порушення, зустрічається незручність в рухах, незграбність, декординацію. Саме ці характеристики є ознакою того, що у дитини є проблеми в роботі мозочка і стволового відділу мозку.

Порушена зв’язок між мозочком і лобовими частками мозку призводить до уповільнення формування мови, інтелектуальних і психічних процесів.

Програма мозжечкового стимулювання покращує:

рівень концентрації уваги;

всі види пам’яті;

розвиток мови — як усної, так і письмової, а також навички читання (докладніше про те, як навчити дитину читати);

математичні та логічні здібності;

аналіз і синтез інформації;

здатність до планування;

роботу емоційно-вольової сфери.

Таким чином, цей метод показаний для поліпшення навчання — як у школі, так і на спеціальних коригувальних заняттях, що проводяться логопедами, психологами та дефектологами.

Доведено, що вправи для стимуляції роботи мозочка, проведені перед початком корекційних заходів, істотно підвищують їх результативність!

Вправи на балансує дошці Баламетрікс

Для роботи над стимуляцією мозочка застосовується спеціально розроблений пристрій — балансує дошка Більгоу (Белгау). Вправи чимось схожі на лікувальну фізкультуру.

Дитина стоїть на поверхні дошки, яка, в свою чергу, укріплена на округлої основі, що і змушує його балансувати в спробах утримати рівновагу. Підстава конструкції дуже схоже на підставу дитячих іграшок-гойдалок. Відмінність в тому, що тут дитині доводиться не сидіти і розгойдуватися, а, навпаки, балансуючи в положенні стоячи, виконувати різні вправи.

IMG-1ce508a1839bb15a3037ea60f1205392-V IMG-58bf5aa8c9c80a702a8f05b31e6989a1-V IMG-565aebc2f527d3f449a57960697b2768-V IMG-992c51bd8c55f491a608abb7001a119c-V IMG-8249345dd5325e56fc27c9c6ae73d6da-V IMG-dbb77583c2442bd196a5e9a4619afbec-V

img071 img072 img073 img074Тема: Диференціація звуків [л], [р].

Мета: закріплювати вміння дітей диференціювати звуки [л] – [р], навички читання, звуко-буквеного аналізу; сприяти розвитку фонематичних процесів, психічних процесів, дрібної моторики, проводити роботу з попередження дисграфії та дислексії; закріплювати навички складоподілу; встановлювати причинно-наслідкові зв’язки; розвивати зв’язне мовлення; виховувати інтерес до занять, розвивати впевненість в собі.

DSC_0887

 

Матеріал:  предметні і сюжетні картинки, серії картин , д/гра «Ромашка», фішки, дошка, набірне полотно, олівці, листочки, д/гра «Потяг», іграшка рибка.

 

Хід заняття

  1. 1.                Організаційний момент.

Коли ми прокидаємось вранці то говоримо: «Доброго ранку, мамі, тату, сестричці, братику». – А як ми привітаємось до сонечка?

-                     Доброго ранку, сонце привітне.  Якими словами ще можна  розповісти про сонечко? (діти підбирають слова-означення)

-                      Давайте привітаємось і до неба. – Доброго ранку, небо блакитне (діти підбирають слова-означення).

  1. 2.                Особливо нас радує сонце і небо весною, коли після холодної зими приходить тепло. А ще ми вдихаємо пахощі квітів і зараз ви будете складати чарівну квітку з особливих пелюсток.

DSC_0892

Д/гра «Ромашка» (у дітей по 2 пелюстки на звуки [л], [р])

Завдання:треба пригадати які малюнки були на пелюстках.

  1. 3.                Д/гра «Потяг» — треба розмістити картинки у вагончики (на початку звук [л], [р], в середині, в кінці)
  2. 4.                Звуко-буквений аналіз слів. Пригадати звуки [л], [р] – порівняти їх якісні характеристики (у кожної дитини різні картинки). –  Діти ділять слова на склади, записуючи на листочку буквами слово.

DSC_0915

  1. 5.                Д/гра «Відгадай слово за першим звуком».
  2. 6.                Фізкультхвилинка. Розвиток дрібної моторики.
  3. 7.                Скласти поширине речення за сюжетними малюнками.
  4. 8.                Встановлення причинно-наслідкових зв’язків в грі «Чомучка». (зайчик гризе морвку тому що вона корисна і солодка).
  5. 9.                Скласти розповідь за серією малюнків: «як хлопчик збирався на рибалку» — з метою розвитку зв’язного мовлення.
  6. 10.           Д/гра «Якої букви не вистачає?»

DSC_0898

(читання слів, які відрізняються однією буквою, пояснення слів)

ЛИС – РИС

РАК – ЛАК

ЛУКИ –РУКИ

ГІЛКА – ГІРКА

БІЛКА – БІРКА

РАМА — ЛАМА

DSC_0920

  1. 11.           Підсумок. – Ви помітили, що рибка весь час спостерігала за вашими відповідями. Ви молодці! Вам сподобалось працювати? Я подарую вам ось такі чудові метелики-наліпки і так як скоро літо, то можливо ви їх в природі зустрінете.

 DSC_0911

Комплексний перегляд на тему :

«Осіння мандрівкa»

 

Тема : «Осіння мандрівка».

Мета: розвивати артикуляційну мімічну моторику,тривалість мовленнєвого видиху,темп мовлення,висоту голосу,слухову увагу.Вдосконалювати вміння поєднувати рух зі словом,співвідносити рухи з ритміко-інтонаційною стороною мовлення. Вправляти в утворенні кличної форми іменників,доборі якісних прикметників до іменників. Автоматизувати в мовленні дітей шиплячі звуки,спонукати до читання слів,складання складно-підрядних речень. Уточнити і закріпити знання дітей про живу природу. Знати назви дерев,тварин,спосіб їх життя. Вправляти дітей в умінні розрізняти букви. складати з букв слова,поєднувати числа з предметами. Збагачувати словниковий запас,вправляти дітей в умінні називати ознаки. Поєднувати прикметники з іменниками,числівники з іменниками.

IMAG2088

 

Формувати пізнавальну  активність,спонукати  дітей до самостійного  пошуку відповідей на  запитання. Виховувати  бережливе ставлення до  довкілля.

 

Обладнання:Осінні  листочки кожного дерев,дерева,,дзеркальця, подушечки»пеньочки»,торбинка з чебрецем, горішки, кошик, дошка, набірне полотно. Набірне полотно із літерами,символи: тварин, дерев; індивідуальні карточки.

 

Хід заняття

Розминка

Доброго ранку сонце привітне

Доброго ранку небо блакитне

Доброго ранку в небі пташки

Доброго ранку маленькі дубки

Я вас вітаю,люблю,пізнаю

Бо живемо ми в одному краю.

IMAG2094Вихователь:-Діти  запрошую вас у  подорож.А куди ми  вирушимо – ви  дізнаєтесь,виконавши  певне завдання(діти  підходять до набірного  полотна з літер)

1.Яка  буква живе на другому поверсі у третій квартирі?(Л)

2.Яка буква живе на першому поверсі у п’ятій квартирі?(І)

3.Яка буква живе на третьому поверсі у другій квартирі ?(С)

-Яке слово можна прочитати з цих букв?(ЛІС)

-Отже,ми вирушаємо до лісу. А що таке ліс?(Це природа)

-А що входить до природи ?(Дерева,кущі,тварини,птахи,комахи)

-Позначимо ліс символом.(Дерево)Який буває ліс?(Темний,густий,листяний,непрохідний,хвойний,мішаний)-Про який ліс кажуть,що він дрімучий?(Непрохідний,густий)Давайте перетворимось і ми на ліс!Як це можна зробити?(Підняти руки)І у нас,що утворилось?(Ліс рук)-Коли ми можемо побачити «ліс»рук? (Коли багато піднятих рук,коли ми все знаємо і піднімаємо руки)

IMAG2096

 Логічні запитання:

1.Чого в лісі більше :  дерев чи ялинок?Чому?

2.Чого в лісі більше :  тварин чи зайців ?  Чому?

3.Чого в лісі більше : птахів чи шишкарів?Чому?

- Ліс ховає свої таємниці. Які таємниці в собі ховає ліс?(Там живуть хижі тварини,ростуть отруйні ягоди і гриби,ходять чужі люди)Ліс не лише небезпеку в собі ховає,але й красоту. Особливо цю красоту видно восени.

- Подивіться, скільки на землі листочків лежить.

(Звучить грамзапис)

-         Залетів якось Вітерець-пустунець до лісу і став гратися,то закружляє між деревами,то почне їх хитати,то сховається між гілками. Та так захопився,що й не помітив,як позривав усі листочки.

Ох ти вітер,вітерець

Вітерець-пустунець

Полетів,покружляв

Всі листочки позривав

Вихователь:(піднімає один листочок)

-Який гарний листочок!З якого він дерева?(Листочок із клену)То який це листочок?(Кленовий)На цьому листочку щось написано…

-«Добрий день,діти!У моєму лісі є дуже гарна лісова галявинка,де звірята люблять гратися і навчатися.А щоб її знайти,потрібно пройти непрості випробування».

Вихователь:-Спробуємо?!

-А ж ось і перше завдання.Це дерево у нас казкове.До нього прилетіли різні листочки – друзі.Вам потрібно підняти з землі листочок і назвати,який це листочок і з якого дерева.(Діти прикріплюють на дерево листочки-магніти і називають який це листочок).

Дидактична гра «Знайди листочок»

-Стало холодно і всі лісові мешканці : звірята,птахи застелили свої будиночки.І стало в домівках тепло й затишно.

-Їжачок,що підготував?(Нірку).

-Ведмедик,що підготував?(Берлогу).

-Білочка,що підготувала?(Дупло).

-Лисичка?(Нірку).

-Вовчик?(Лігво).

-Один лише зайчик сумує.Чому?(Тому,що у нього немає будиночка).

 

(Виставляє вихователь символ – тварини)

Вихователь: — В лісі живуть тварини рослиноїдні та хижі.

 

Дидактична гра «Знайди рослиноїдних та хижих тварин»

1.- Які з цих тварин впадають в сплячку взимку?

2.-Які з цих тварин змінюють колір свого хутра?Чому?

3.- У кого з цих тварин довгі вуха?

4.- У кого з цих тварин великі роги?

5.- У кого з цих тварин довгий хвіст?

6.- У лисички шубка пухнаста,а в їжачка…(Колюча).

7.- У зайця вуха довгі,а в білочки…(Маленькі).

8.- Лось – велика тварина,а їжачок…(Маленька).

- Давайте про цих тварин промовимо чистомовку :

Ось-ось-ось – ось високий лось

Чок-чок-чок – колючий  їжачок

Жа-жа-жа – мед шукає ведмежа

Уха-уха-уха – в зайця довгі вуха

-         До лісової школи зібрались йти звірята.

Дидактична гра «Зєднай лінією тварин до певної цифри»

(Звірят сполучають з відповідною цифрою у тому порядку ,у якому вони підуть до школи)

-Першим прийшло – ведмежа.

-Другим – зайченя.

-Третім – білченя.

-Четвертим – лисенятко.

-П’ятим – вовченя.

- Шостим – їжаченя.

- Хто прийшов першим,останнім,перед лисенятком?

- Ну що ж тепер ми справились із усіма завданнями і можемо потрапити до лісової школи,але вам потрібно подолати перешкоду.

Перешкода «Ходьба по хиткому місточку»

(Діти проходять і потрапляють на лісову галявинку).

Заняття вчителя-логопеда.

Вчитель-логопед:

Ми йшли,йшли,йшли — ведмежа знайшли(На внутрішній стороні стопи).

Ведмедик був сердитий,зовсім не захотів з нами спілкуватися(Показ емоцій).

Але ведмежатко хоче навчитись бути слухняним і сьогодні воно завітало до нас.

Давайте ми розповімо йому цікаву історію про «Вередливе ведмежатко».

В лісі є зелена хатка(Виконання відповідних рухів),

Там поснули ведмежатка,

А маленький вереда своїй мамі набрида

Каже: «Я не хочу спати,

Утечу вночі із хати,

Коли рибки не даси,

Меду,сиру,ковбаси».

Люлі, люлі – треба спати

Над синком шепоче мати,

Як заснеш – тобі усе

Сон в кошівці принесе.

-         Погляньте,ведмежатко розвеселилось теж і ви зробіть личка радісні.

Артикуляційна гімнастика

(Вправи виконуються з виконанням індивідуальних дзеркалець)

-         Що ж нам пора перепочити,сідайте на пеньочки,візьміть дзеркальця,які приготували нам білочки-трудівниці. Вони сьогодні в лісі чергові.

Вчитель-логопед: — Ось ми вийшли на галявинку,тут зможемо і розважитися та провести цікаві вправи.

1.Виконання рухів у поєднанні з мімічними вправами:

Ми йшли,йшли,йшли – їжачка знайшли.(Дрібні кроки)

-Який був їжачок?(Сірий,маленький,колючий).Так,але їжачок був спокійний,хоч у нього і багато турбот,тож і ви зробіть спокійний вираз обличчя.

-А як ми запрошували їжачка?

Їжачку,їжачку

Пішли із нами

(Їжачок до зими готується)

-Ми знову йшли,йшли,йшли і лисичку знайшли.(На носочках)

-Яка лисичка?(Руда,пухнаста,хитра)-Зробіть і ви хитренькі личка.Як ми звертались до лисички?

Лисонько,лисонько

Пішли з нами!

(Лисичка лагодить свою нірку)

-Далі ми йшли,йшли,йшли та зайчика знайшли.(Стрибаючи) – Який зайчик?(Довговухий,куцохвостий,боязкий)-Зробіть такий вигляд,ніби боїтеся.Ми зайчика кликали:

 Зайчику,зайчику

Пішли із нами!

(Зайчик поспішав знайти щось на сніданок,бо був дуже голодний)

-А на стежині нам зустрівся ведмедик.

Послухайте уважно віршик і ви здогадаєтесь,які вправи ми будемо виконувати:

Ми почнем старанно з дзеркальцем урок

Зробимо «лопатку», «чашечку», «грибок».

Будемо із дзеркальцем ми завжди дружить,

Хоч не вміє дзеркало зовсім говорить.

Та як в дзеркало дивлюся

Чітко говорить навчуся.

-         Зробимо «лопатку»(Широку), чашечку глибоку, грибок на ніжці, 3-4 рази;

-         Діти ми не зустріли в лісі вовчика, але чули його голос;

 

Страшно вовчику в ліску, то ж і виє лячно:

У-у-у!

Зафиркали їжачки: фу-фу-фу- та фи-фи-фи.

Облизалось ведмежатко, меду де б дістать горнятко ( діти облизують язичком свої губки).

Білка по ліску скакала і горішків назбирала, всі в комірку поскладала

( а ми складемо за щічку).

 

Пальчикова гімнастика:

Ось білочки і горішків принесли, щоб зміцніли наші пальчики.

Ми качаємо горішки, вгору-вниз, вгору-вниз,

Стій горішок зупинись!

Вліво –в право і ще трішки покачаємо горішки

Кожен пальчик потрудись з горішками подружись!

 

Розвиток темпу мовлення та висоти голосу у праві «Білочки»

Якось білочки малі вчили звуки голосні

А-О-У-Е-И-І

Діточки не відставайте, тихо звуки проспівайте

А-О-У-Е-И-І

А тепер голосно! Повільно! Швидко!

Дихальна гімнастика у вправі «Вітерець»

Осінні дні коротші, сонечко заховалося за хмарку і подув легенький вітерець.

Налетів тихенький вітер:

Ф-Ф-ф

Захитались трави, квіти

Ф-Ф-Ф

Вітер сили набирає

В-В-В

Вже дерева нахиляє

Ш-Ш-Ш

Вітерець не тільки грає з травами та деревами, а й приносить чудові пахощі, різнотрав’я  квітів: хризантем, насідків, материнки, м’яти, чебрецю.

-         Вдихнемо пахощі ( носом вдих, ротом видих)

А тепер вдихніть і промовте слово «чебрець», є у нас в торбинці чебрець ми знаємо його запах.

-         Вдихніть ще глибше і промовте два слова «пахучий чебрець», а тепер вдихніть і видихаючи промовте аж три слова «дуже  пахучий чебрець».

-         Молодці.

-         Білочки-господарочки приготували для нас ще одне завдання «Яку їжу споживають лісові звірі», потрібно прочитати слова в реченнях і красиво й чітко їх промовити(діти виконують завдання).

Ви добре справилися з завданням і лісові мешканці вам приготували сюрприз.

Підійдіть до ялинки і дізнаєтеся про таємницю звірів ( діти розглядають гостинці).

 

 Методичне  об’єднання вихователів —  методистів та  завідуючих.

Тема : «Застосування масажера  Су-джок в роботі з  дошкільниками»

 

Відомому педагогу В.А.  Сухомлинському належить вислів: «Розум дитини знаходиться на кінчиках його пальців».  «Рука — це інструмент всіх інструментів», сказав ще Аристотель.  «Рука — це свого роду зовнішній мозок», писав Кант.Добре розвинена мова — найважливіша умова всебічного повноцінного розвитку дітей. Чим багатша і правильніша у дитини мова, тим легше їй висловлювати свої думки, тим ширша її можливість в пізнанні навколишньої дійсності, змістовніші і повноцінніші відносини з однолітками і дорослими, тим активніше здійснюється  психічний розвиток. Але останнім часом спостерігається зростання кількості дітей, які мають мовні порушення.масажер Су-джок

Тому так важливо дбати про формування мовлення дітей, про її чистоту й правильність, попереджаючи і виправляючи різні порушення, якими вважаються будь-які відхилення від загальноприйнятих норм мови. На сьогоднішній день в арсеналі тих, хто зайнятий вихованням і навчанням дітей дошкільного віку є обширний практичний матеріал, застосування якого сприяє ефективному мовному розвитку дитини. Весь практичний матеріал можна умовно розділити на дві групи: перша -допомагає безпосередньому мовному розвитку дитини і, друга — опосередкована, до якої відносяться нетрадиційні технології.

Однією з нетрадиційних технологій є Су-Джок терапія («Су» — кисть, «Джок» — стопа). В кінці XX століття світ облетіла сенсаційна звістка. Професор сеульського національного університету Пак Чже Ву, 30 років свого життя присвятив вивченню східної медицини, розробив оригінальний метод самозцілення, що отримав назву «су джок» (у перекладі з корейського «су» — кисть, а «джок» — стопа). З його допомогою можна лікувати будь-яку частину тіла, будь-який орган, не вдаючись до допомоги лікаря. Головне ж полягало в тому, що неправильне застосування цього методу не здатне завдати ніякої шкоди організму людини, воно просто не дає бажаного результату.

В основі методу Су-Джок лежить система відповідності або подібності, кистей і стоп всього організму в цілому. У чому ж полягає ця подібність? Тіло людини має 5 умовно окремих частин: голова, дві руки і дві ноги. І в кисті руки, і стопи ноги — по 5 пальців, які відповідають 5 частинам тіла. Це подібність наочно можна представити, розглянувши власну кисть. Максимально відставлений великий палець — це голова, мізинець і вказівний пальці — руки, а середній і безіменний — ноги. На долонній поверхні, розташована під великим пальцем — грудна клітка, інша її частина — черевна порожнина.  Тильна сторона кисті — спина, а поздовшня лінія, умовно поділяє кисть руки навпіл, — це хребет.  На кистях і стопах розташовані системи високоактивних точок відповідності всім органам і ділянкам тіла. Їх стимуляція має виражений лікувальний і профілактичний вплив. Точки на кистях і стопах розташовані в строгому порядку, відображаючи в зменшеному вигляді анатомічну будову організму.

        ГОЛОВНІ ПЕРЕВАГИ СУ-ДЖОК ТЕРАПІЇ

1.Висока ефективність. При правильному застосуванні виражений ефект часто наступає уже через декілька хвилин, іноді секунд.

2.Абсолютна безпека застосування. Ця лікувальна система створена не людиною, а самою природою. В цьому причина її сили та безпеки. Стимуляція точок відповідності призводить до одужання. Неправильне застосування ніколи не завдасть людині шкоди – це просто буде неефективним.

3. Універсальність методу. За допомогою Су-джок терапії можна лікувати будь-яку частину тіла, будь-який орган чи суглоб.

4.Доступність методу для кожної людини.

5.Простота застосування.

Застосовуються су-джок — масажери у вигляді масажних кульок в комплекті з масажними металевими кільцями. Кулькою можна стимулювати зони на долонях, а масажні колечка надіваються на пальчики. Як відомо, масаж — це потужний біологічний стимулятор, що впливає на функції шкіри, рівень постачання організму киснем і поживними речовинами, на скорочувальні здібності та працездатність м’язів масажованої кисті руки, а також на еластичність суглобів і зв’язок. На кистях є точки (або зони), які взаємопов’язані з різними зонами кори головного мозку. Тому, визначивши зони відповідності мовноутворюючих органів і систем, можна впливати на них з метою профілактики і корекції мовленнєвих порушень.

Прийоми роботи Су — Джок масажером:

1. Масаж спеціальним кулькою. Оскільки на долоні знаходиться безліч біологічно активних точок, ефективним способом їх стимуляції є масаж спеціальною кулькою.

У дитини підвищується тонус м’язів, відбувається приплив крові до кінцівок. Внаслідок цього відбувається поліпшення дрібної моторики та чутливості кінцівок дитини.

2. Масаж еластичним кільцем. Пружинні кільця надіваються на пальчики дитини і прокочуються по ним, масажуючи кожен палець до його почервоніння і появи відчуття тепла. Цю процедуру необхідно повторювати кілька разів у день. За допомогою куль — «їжачків» і кілець дітям подобається масажувати пальці і долоні, що чинить благотворний вплив на весь організм, а також на розвиток дрібної моторики пальців рук, тим самим, сприяючи розвитку мовлення.

Їжак коле нам долоньки,

Пограємо з ним трішки.

Їжачок  долоньки коле -

Ручки до школи нам готує.

М’ячик-їжачок ми візьмемо, (підкидаємо м’ячик вгору)

Покатаємо і потремо. (прокатуємо між долоньок)

Вгору підкинемо і зловимо, (знову підкидаємо м’ячик)

І голки порахуємо. (пальчиками мнемо голки м’ячика)

Пустимо їжачка на стіл, (кладемо м’ячик на стіл)

Ручкою їжачка притиснемо (ручкою притискаємо м’ячик)

І трішки покатаємо… (катаємо м’ячик)

Потім ручку поміняємо

Масаж дозволяє активізувати міжпівкульну взаємодію, синхронізуючи роботу обох півкуль мозку.

Спочатку діти виконують вправи мовчки, по показу, потім, по мірі формування правильної вимови, промовляють текст. Пізніше вони промовляють тексти самостійно.

Масажувати треба не тільки кінчики пальців, а всю поверхню долоні. Це можуть бути кругові рухи кульки між долонями, перекочування кульки від кінчиків пальців до основи долоні, обертання кульки кінчиками пальців, стискання кульки між долонями, стискання і передача з руки в руку, підкидання кульки з подальшим стисненням між долонями і т.д.

Форми роботи з використанням масажера Су-джок різноманітні і застосовуються в практиці при виконанні пальчикової гімнастики, автоматизації звуків, звукового та складового аналізу слів, удосконалення лексико — граматичних категорій, розвитку пам’яті та уваги.

1. Пальчикова гімнастика у віршах із застосуванням Су-Джок кульки — унікальний засіб для розвитку мовлення дитини. Діти люблять грати кулькою з колючками. Прокочуючи її між долонями, вони масажують м’язи руки. Діти повторюють слова і виконують дії з кулькою згідно з текстом:

Я м’ячем круги катаю,

Взад — вперед його ганяю.

На долоньку покладу

І легенько проведу.

Потім стисну його трішки,

Як стискає лапу кішка,

Кожен пальчик м’яч торкнеться,

В другу руку повернеться.

При масажі пальців еластичним кільцем, діти по черзі надягають масажні кільця на кожен палець, спочатку на правій, потім на лівій руці, промовляючи вірш пальчикової гімнастики.

Раз — два — три — чотири — п’ять, /розгинати пальці по одному/

Вийшли пальці погуляти,

Цей пальчик найсильніший, самий товстий і великий.

Цей пальчик вказівний,щоб показувати ним,

Цей пальчик середній і стоїть він всередині.

Цей пальчик безіменний, він розпещений самий.

А мізинчик, хоч і малий, дуже спритний та худий.

2. Автоматизація поставлених звуків.

Щоб процес масажу не здався дітям нудним, використовується віршований матеріал, і одночасно з масажним ефектом відбувається автоматизація поставленого звуку в мові. При роботі з певним звуком під час масажу, проговорюється відповідне цьому звуку вірш. І крім впливу на зони відповідності та масажного ефекту, що впливає на розвиток дрібної моторики, які в сукупності стимулюють мовленнєвий розвиток, відбувається автоматизація поставленого звуку в мові.

Дитина по черзі одягає масажне кільце на кожен палець, одночасно промовляючи вірш на автоматизацію поставленого звуку

На правій руці:

Цей малюк-Іллюша, (великий палець)

Цей малюк-Ванюша, (вказівний)

Цей малюк-Альоша, (середній)

Цей малюк-Антоша, (безіменний)

А меншого малюка звуть Мішутка. (мізинець)

На лівій руці:

Ця дівчинка-Танюша, (великий палець)

Ця дівчинка-Ксюша, (вказівний)

Ця дівчинка-Маша, (середній)

Ця дівчинка Даша, (безіменний)

А меншу звуть Наташа, (мізинець)

3. Використання Су-Джок куль при вдосконаленні лексико-граматичних категорій.

Вправа «Один-багато». Дорослий котить кульку по столі дитині, називаючи предмет в однині. Дитина, піймавши долонею кульку, відкочує її назад, називаючи іменники у множині.

Аналогічно проводимо вправи «Назви лагідно», «Скажи навпаки».

При використанні Су — Джок куль для розвитку пам’яті та уваги діти виконують такі інструкції: одягни кільце на мізинець правої руки, візьми кульку в праву руку і сховай за спину і т.д.; дитина закриває очі, дорослий одягає кільце на її палець, а вона повинна назвати, на який палець якої руки надіто кільце.

4. При проведенні звукового аналізу слів використовуються масажні кульки трьох кольорів: червона, синя, зелена. За завданням дорослого дитина показує відповідну позначенню звуку кульку.

5. Використання кульок при вдосконаленні навичок вживання прийменників.

На столі коробка, інструкції логопеда дитина кладе кульки відповідно: червона кулька — в коробку; синя — під коробку; зелена — біля коробки, Потім навпаки, дитина повинна описати дію дорослого.

6. Використання кульок для складового аналізу слів.

Вправа «Поділи слова на склади»: Дитина називає склад і бере по одній кульці з коробки, потім рахує кількість складів.

Це лише деякі приклади використання су-джок масажера в роботі.

Вчителі — логопеди: Мазур Н. М., Нечаєва М. О.

                                                                                                  Ігри для су-джок терапії.

 

Пальчикова гра » Черепаха»

/У дітей у руках Су- джок/

Вправа виконується спочатку на правій а потім на лівій руці.

Йшла велика Черепаха

І кусала всіх від страху./Діти катають м’ячик між долонями/

Кусь, кусь, кусь, / М’ячик між великим пальчиком та іншими. Натискаючи ритмічно на м’ячик та перекладаючи із руки в руку./

- Нікого я не боюсь. / Діти катають м’ячик між долонями/

 Їжачок

/ Вправа виконується спочатку на правій руці, а потім на лівій/

Їжачок, їжачок

Схожий ти на клубочок. /Катають м’ячик між долонями/

Голки ніби на ялинці -

На твоїй колючій спинці /Масажні рухи по великому та вказівному пальцю/

Хоч на зріст їжак маленький/ Масажні рухи середнього пальця/

Колючки в нього гостренькі. / Рухи по безіменному пальчику/

І м’ячики — їжачки /По мізинчику/

Мають також колючки./Кругові рухи по долоньках/

Капуста

Ми рубаємо капусту /ребром долоні стукати по кульці/

Потім солимо капусту /подушечками пальців торкати кульку/

Ми капусту натираємо/терти долоньками кульку/

Міцно кулачком стискаємо.

Іграшки

На дивані рівно в ряд

Ляльки Танені сидять./катати м’ячик між долонями/

Два ведмеді, Буратіно,

І веселий Чіполіно.

Ще маленьке кошенятко

І вухате слоненятко./по черзі катати до кожного пальчика, починаючи з великого/

Раз, два, три, чотири, п’ять -

Допоможемо нашій Тані

Ми іграшки рахувать. /м’чик катати між долоньками/

 Масаж пальчиків еластичним кільцем.

Раз, два, три, чотири, п’ять/ розгинати пальці по одному/

Вийшли пальчики гулять

Цей товстенький і великий/ надіваємо кільце на великий палець/

А цей пальчик вказівний / на вказівний і на далі по черзі/

Цей високий в середині.

Далі пальчик безіменний.

А мізинчик хоч маленький,

Але дуже проворненький.

Сім’я

/ По черзі надівати кільце на кожен пальчик, починаючи з великого/

Оцей пальчик — мій дідусь.

Оцей пальчик — баба.

Оцей пальчик — мій татусь.

Оцей пальчик — мама.

Оцей пальчик — я.

Ось і вся моя сім’я.

 Рідні брати

/ Надівати кільце на кожен пальчик, починаючи з великого/

Іванку великому — дрова рубати.

Васильку — воду носити.

Мишку середньому — пічку топити.

Гришці- сирітці — кашку варити.

А крошці — Тимошці — співати, танцювати

Рідних братів усіх потіш

У лісочку

У лісочку на полянці / катати кульку по долоні/

Цілий день стрибали зайці / м’ячик стрибає по долоні/

І качались по траві

На хвості й на голові./катати м’ячик вперед — назад по долоні/

Довго зайці так трудились / стрибати кулькою по долоні/

Наскакались і стомились. / покласти кульку на долоню/

Поряд змії проповзали.

«Добрий ранок»- їм казали./ катати кульку по долоні/

Стала лагідно ласкати

Всіх зайчат, зайчиха — мати. / проводити кулькою по кожному пальчику/

Ведмежа сімейка

Йшла ведмедиця спочатку / котити кульку по долоні/

А за нею ведмежатко /»крокувати»кулькою по руці/

Потім діточки прийшли -

В сумках книжки принесли.

Стали книжки відкривати

І у зошитах писати. / натискати кулькою на кожен пальчик/

Працьовиті ручки

Дуже люблять наші ручки
малювати закарлючки,
і обводити, й писати,
штрихувати, фарбувати.

Ось на морі хвилька плине,
а у небі хмарка лине.
Дощик землю поливає,
і травичка підростає.
Жовта розцвіла кульбабка,
завітала в гості жабка.
Вийшло сонце, задивилось,
на малюнку примостилось.

Їжачок на прогулянці

Жив-був Їжачок в лісі, в своєму будиночку — нірці/ зажати кульку в долоні/ . Виглянув Їжачок із своєї нірки /розкрити долоньку і показати кульку/ і побачив сонечко. Посміхнувся Їжачок сонечку /посміхнутися, розкрити долоньку/ і вирішив погуляти по лісі.

Покотився Їжачок по прямій доріжці / прямими рухами по долоні розкочувати кульку/ . Котився, котився і прибіг на красиву, круглу галявинку / долоньки з’єднати в формі кулі/. Зрадів Їжачок і став бігати, стрибати по галявині /виконувати стрибаючі рухи кулькою/. Став квіти нюхати /доторкатися до колючок кульки пальчиками та робити глибокий вдих/. Раптом набігли хмарки / зажати кульку в одному кулачку, а потім в іншому, нахмуритися/і закапав дощик: кап, кап, кап /кінчиками пальчиків стукати по колючках/

Заховався Їжачок під великий грибок /долонькою лівої руки зробити шапочку і заховати кульку/ і заховався від дощику, а коли закінчився дощик, то на полянці виросли різні грибочки: підберезники, лисички, боровички, опеньки і навіть білий гриб /показати пальчики/. Захотілося Їжачку потішити маму: зібрати грибочки і віднести їх додому, але їх так багато!

- Як понесе їх Їжачок?

- Так, на своїй спинці.

Обережно насадив грибочки на свої голочки /кожний пальчик уколоти колючкою м’ячика/ і задоволений побіг додому /прямими рухами по долонях розкочувати кульку/.

 

 

 

ПРИЧИНИ ЗАТРИМКИ МОВЛЕННЯ

 

Перша причина. Домінування процесу розуміння мовлення співрозмовників пригнічує процес активної мовленнєвої діяльності дитини. Вона здатна показати рукою, вказати поглядом, поворотом голови безліч речей, про які її запитують, правильно виконати вказівки дорослого. А той очікує від неї появи перших слів, покладаючись на те, що вона розуміє їх, і не переймаючись потребою створення ситуацій предметної дії. Коли малюк активний у різних життєвих проявах, зацікавлено та з розумінням слухає дорослого, то зрештою він заговорить. Це, найімовірніше, буде «прорив» мовленнєвої активності, що приємно здивує тих, хто поруч із ним.

Друга причина. Етапи оволодіння дитиною словами-назвами тривалий час є незмінним. Дорослі просто називають предмети та об’єкти, які викликають у неї інтерес, і зовсім не пояснюють їхніх ознак та властивостей, не показують, як можна діяти з ними. Розповіді, бесіди, читання творів художньої літератури, спільні ігри з малюком лише поодинокі.

Третя причина. Батьки вважають, що прояви їхньої любові забезпечать повноцінний мовленнєвий розвиток дитини, і вживають лагідні слова до неї протягом перших двох років. Вони не усвідомлюють, що суто емоційне спілкування (як вид діяльності) має домінувати значно коротший відтинок часу.

Четверта причина. Велика кількість іграшок, яких у дитини стає дедалі більше, захоплює її. Дитині досить звичайного маніпулювання ними, причому вона проявляє лише звукову активність. Задоволені й дорослі, вважаючи, що малюк уже здатний бавитися сам, не набридає їм, і що з окремих звуків неодмінно вийдуть слова.

П’ята причина. Поява дитячих слів — цілком закономірний процес. Дитина ще не здатна вимовити слово так, як воно звучить в устах дорослого. Розвиненість м’язів її артикуляційного апарата ще не досконала, що й призводить до спотворення, заміни, пропусків звуків. Дитячий же варіант слова розчулює, захоплює дорослих і вони, щоб продовжити свій емоційний стан чи викликати таку саму втіху у знайомих чи родичів, вживають це слово у власному мовленні. Тож дитина має спотворений зразок для наслідування і не відчуває потреби в удосконаленні своєї звуковимови.

Шоста причина. «Зчитуючи» жести, звукокомплекси, міміку дитини, батьки розуміють усе це й ураз задовольняють її потреби. Отже, для неї не актуалізується потреба докладати мовленнєвих зусиль.

Сьома причина. Дорослі переважно доглядають за малюком, а мовленнєвому спілкуванню з ним не надають належного значення та ваги. Його голосові реакції залишаються поза увагою й без відповіді, стимулу до їх активізації та розвитку немає. Отже, збіднене мовленнєве середовище перешкоджає мовленнєвому зростанню дитини. Але ж вона не має іншого способу навчитися говорити, як лише наслідуючи мовлення дорослих.

 

Підготувала

вчитель-логопед

Нечаева М.О

 

Використана література

Богуш А.М. Розвиток мови дошкільників.-К.: Рад.шк., 1985.

Гончаренко С.І. Український педагогічний словник.-К.: Либідь, 1997.

 


Роль сім’ї в розвитку мовлення дитини .

Фізичне, психічне та інтелектуальне виховання дитини починаєть­ся в ранньому дитинстві. Усі навички, в тому числі правильного мов­лення, формуються в сім’ї. Мовлення дитини формується на прикладі мовлення рідних та близьких їй людей: матері, батька, дідуся, бабусі, старших сестер та братів. Існує думка про те, що мовлення дитини розвивається самостійно, без спеціального втручання та допомоги до­рослих, начебто дитина сама, поступово оволодіває правильною вимо­вою. Насправді ж, невтручання в процес формування дитячого мовлення,  майже завжди стає причиною відставання в розвитку. Мовленнєві недоліки, що з’явилися в дитинстві, з великими труднощами перебо­рюються в наступні роки. Саме тому важливо, щоб у родині були ство­рені умови для формування мовлення дитини, починаючи з раннього віку. Дуже важливо, щоб маля чуло правильне, чітке мовлення, на прикладі якого формуватиметься його особисте.

Недоречно і навіть небажано говорити з малюком його ж мовою, повторюючи спотворені слова (дитина часто чує «диви» замість «ди­вись», «маєнький» замість «маленький», «мольоцько» — «молочко» тощо), це може гальмувати розвиток мовлення.

Особливо чітко потрібно вимовляти незнайомі, нові для дитини, а також багатоскладові слова. Звертаючись безпосередньо до дитини, ви спонукаєте її до відповіді, а вона уважно прислухається до вашого мовлення.

Батьки повинні привчати дитину дивитися прямо на того, хто гово­рить, тоді вона полегшено перейме правильну артикуляцію.

Підготувала

вчитель-логопед

Мазур Н.М.

Використана література

Довбик Т.Роль сімї в розвитку мовлення дитини.Логопедична робота в дитячому садку/Упоряд. Г.М.Лисенко.-К.: Шк.світ,2011.-120 с.

 

                                                                                                           Порада батькам

                                                                                «Як правильно навчити дитину читати»

Ознайомлюючи дитину із буквами алфавіту, слід промовляти не алфавітну назву букви, а звук, який вона позначає. Наприклад, показуючи букву «М», не треба говорити «ЕМ» або «П», не треба говорити «ПЕ»-слід просто вимовляти «Н»,

«П».

Читання складів-ключ до оволодіння механізмом читання. При цьому основним принципом читання є орієнтування на голосний звук. Наприклад:

СА   СО   СУ   СИ 

У другому випадку принцип орієнтації руйнується і змінюється на приголосний. Дитина мимоволі переходить на побуквене читання: С-А, С-О, К-А, К-О, що є неправильним.

Наприклад, треба читати склад «МА». Промовляючи приголосний, дивимося на наступний голосний і плавно з’єднуємо їх. Виходить «М-М-А-А-А». Ось таке «довге» перше читання і є плавним поскладовим.

Згодом  воно ущільнюється. Дитина хоч-не-хоч пришвидшує темп, ритм, удосконалює техніку і опановує нормальне плавне читання.

Читаючи слова зі збігом приголосних, слід навчити дітей знаходити прямий склад та причитувати до нього подальші приголосні: ли-п-ка, ма-ль-ва — це не буде по буквене читання, оскільки дитина плавно поєднуватиме всі частини природно. З часом, з набуттям навички читати, темпи злиття всіх частин будуть швидшими.

*Буквосполучення ЙО, ЬО, ДЖ, ДЗ читаються як один звук.

*Апостроф показує твердість вимови приголосного звука, за яким стоїть: РЯ-Р’Я, БЯ- Б’Я.

*М’який знак показує м’якість вимови попереднього приголосного: БУЛКА-БУЛЬКА.

*З метою вдосконалення навичок читання корисним буде напівголосне самостійне щоденне читання. При цьому  варто звернути увагу не на те, скільки слів читає дитина, а на те, чи розуміє вона прочитане. Отже, читання має бути свідомим.

*Слід навчати дитину читати, ведучи по порядку пальчиком її правої руки. Потрібно звернути увагу також на те, що букви у рядках завжди читають зліва направо.

 

 

 

                     Ейдетика і формування правильної звуковимови

В результаті вікової незрілості діяльності мозку дитина не здатна належним чином порівнювати свою неправильну (дефектне) вимова з правильним. У такій ситуації самоконтроль недостатній або взагалі відсутній. І саме символ слугує тією опорою, тим помічником, який здатний самоорганізуватися, налаштувати на правильне звуковимову, скоротити час виправлення мовних порушень.

Велику допомогу при роботі з виправлення дефектів звуковимови надає символізація звуків. Символ — це наочне уявлення про звук, який служить зразком для наслідування при вимові. Орієнтуючись на запропоновані символи, діти запам’ятовують не тільки звук, але і образ, який виникає в їхній уяві під час вимови певного звуку. Таке запам’ятовування з опорою на образ називається ейдетично (з грецької «ейдос» — образ).

Для підвищення ефективності занять з дитиною по формуванню правильної звуковимови можна використовувати Ейдетично прийоми роботи з образами-символами. Це:

- Фонетичні асоціації;

- Пожвавлення символів;

- Прийом перевтілення;

- Прийом зацікавленості.

 Прийом фонетичних асоціацій

Слід вдало підібрати спеціальні асоціації, максимально співзвучні з певним звуком. Наприклад:

Свист повітря з насоса нагадує звук [с]:

Насос повітря видуває: с-с-с,

Повітряна кулька надуває: с-с-с.

Політ комара — звук [з]:

Комарик по полю летить: з-з-з,

І пісенька його звучить: з-з-з.

Політ жука — звук [ж]:

Жук в лісі летить: ж-ж-ж,

І жабі він гуде: ж-ж-ж.

Гарчання тигра — звук [р]:

Тигр по полю біжить: р-р-р,

На здобич він гарчить: р-р-р.

Рух поїзда — звук [ч]:

Поїзд їде і гуде: ч-ч-ч,

Поїзд весело пихкає: ч-ч-ч.

Працюючи зі звуком, дитина «прив’язує» кожен з них до певного символу, формуючи асоціативний зв’язок між двома об’єктами.

Прийом пожвавлення символу

Цей прийом допомагає дитині не лише почути конкретний звук, але і за допомогою зорового образу ще й «побачити» його у словах, у тексті. Наприклад, в слові «жаба» дитина буде впевнено промовляти звук [ж], тому що малюнок жука асоціюється у нього з конкретним звуком (жаба — аба).

Прийом перевтілення

   Тут дитина сама виконує роль живого символу, створеного в його уяві, входить в цей образ, фіксує свої почуття, емоції. А оскільки власний досвід утримується в пам’яті краще, то й ефект запам’ятовування (як звучить і артикулюється звук) значно сильніше.

Входження в образ живого символу допомагає самостійно концентрувати увагу на конкретному звуці, правильно його вимовляти і, відтак, долати свою невпевненість під час виконання завдань з певним звуком.

Наприклад, у грі «Жуки полетіли на прогулянку» (в ліс, на поле) дитина представляє себе жуком, імітує його політ, чітко вимовляючи звук [ж]. З кожним разом завдання для «жука» змінюється, ускладнюється. Політ великого жука — вимовляти звук [ж] твердо, «сердито»; політ маленького жука — тихим, лагідним голосом промовляти звук [ж]; політ великого і маленького жука — почергово імітувати голосом різне звучання звука [ж].

Прийом зацікавленості

Незважаючи на те, що цей прийом представлений останнім, за логікою навчального процесу він є провідним. Цей прийом активізує дітей, підвищує мотивацію і результат занять. Під час роботи з символами увага концентрується не на самому звуці, а на конкретному виді діяльності: жук летить і гуде, тигр стрибає і гарчить, змія виступає в цирку і шипить і т.д. Це викликає зацікавленість, захоплення, бажання працювати зі звуком. Дитині не доводиться прикладати спеціальних зусиль, адже включається довільне запам’ятовування. Дитині цікаво пограти з близькими, знайомими і зрозумілими символами, завдяки цьому звуки засвоюються природним шляхом, без натиску і напруги, що робить процес навчання доступним і цікавим.

Вчителі – логопеди  ДНЗ «Катруся» :

Мазур Н. М.

Нечаєва М.О.

                                            Поради логопеда
батькам майбутніх першокласників

Якщо усне мовлення дитина опанувала ще перед школою, то писемним їй ще належить оволодіти. Чим краще буде розвинене усне мовлення, тим легше буде опанувати читання й письмо.

У багатьох, дітей часто спостерігається не різко виражене відставання у мовленнєвому розвитку, яке в дошкільному віці зазвичай не привертає до себе особливої уваги батьків, проте в подальшому може перешкоджати якісному навчанню і призвести до появи специфічних помилок, зокрема на уроках української мови.

Дуже важливо виявити навіть найнезначніші відхилення мовленнєвого розвитку та виправити їх до початку навчання дитини грамоти.
Батькам слід знати, що при нормальному мовленнєвому розвитку всі недоліки у вимові звуків дошкільником повинні зникнути не пізніше п´ятирічного віку.
Однією з необхідних умов опанування грамоти є чітке розрізнення дитиною всіх звуків мови на слух. Запис будь-якого слова передбачає уміння визначити кожен звук та склад слова по черзі і позначити їх відповідними буквами. Якщо ж деякі звуки здаються малюкові однаковими, то йому важко буде вибирати під час письма букви, відповідні цим звукам. Наприклад, у разі не розрізнення на слух пари звуків [б]-[п] дитина не знатиме, яка перша буква — Б або П — має бути написана в словах «булка», «буряк».
Для перевірки слухової диференціації звуків доберіть картинки, на яких зображене розрізняється лише одним приголосним звуком, який слід перевірити. Дитина може розрізнити слова (наприклад, «білка» і «пилка»,«коза» і «коса», «ніч» і «піч») лише за умови сформованості фонематичного сприймання, чіткої диференціації звуків.
Зверніть увагу, що за нормального мовленнєвого розвитку розрізнення всіх звуків на слух, а отже, і правильний вибір за змістом картинок, доступний дітям з дворічного віку. Крім того, важливо знати, що не розрізнення дитиною деяких звуків на слух є основною причиною їх заміни в усному мовленні, а надалі — й на письмі. Пропоную деякі ігри, що стануть вам у пригоді.
►► Вправа «Впіймай звук»
Дорослий чітко промовляє підібрані слова, малюк має плеснути в долоні, якщо в слові почує заздалегідь визначений звук. При цьому в запропонованих словах не повинно бути інших подібних за ви-мовою звуків. Обраний для практикування звук треба виголошувати дещо підкреслено.
►► Ігри
«Луна»
Грати можна удвох і великою групою. Обираємо ведучого (він і буде «луною»), який має повторювати те, що йому скажуть. Почніть із простих слів, потім перейдіть до важких і довгих. Спробуйте пропонувати для повторення віршовані і прозаїчні фрази. Якщо «Луна» відповіла правильно п’ять разів, призначайте по колу наступного учасника гри.
«Абетка»
Дитина разом із дорослим придумують та називають слова на кожен звук у абетці. Можна влаштувати змагання, хто назве слів більше, коли в дитини буде вже великий словниковий запас.
«Ланцюжок із слів»
Кожний учасник гри називає слово на той звук, який був останнім у попередньому слові. Таким чином привертаємо увагу на виокремлення необхідного за умовами гри звука і спонукаємо на добір слова, в якому цей звук буде попереду.
«Зіпсований телефон»
Усі, звісно ж, пам’ятають гру свого дитинства. Вона якнайкраще підходить для розвитку фонематичного слуху в дошкільників.
«Плутанина»
Звертаємо увагу дитини на те, як важливо не плутати звуки між собою. На підтвердження цієї думки читаємо жартівливі віршики.
Височенні кучугури намела метелиця.
Білим килимом (пісок) під дерева стелиться.
Кімнату до свята малі прибирали.
На стінах і вікнах (морквини) чіпляли.
Їхав-їхав Дід Мороз через поле, через ліс.
І (картоплю) у мішку діточкам малим привіз.
Діти дуже люблять небилиці і з радістю можуть самі придумати такі ж жарти. Спробуйте вигадати слова, змінюючи лише одну букву, наприклад:
* «ночі — очі;
* мати — хати;
* білка — гілка;
* млин — клин».
►►Вправа-тест «Пиши знаками»
Вправа-тест «Пиши знаками» корисна для визначення рівня фонематичного слуху. Запропонуйте дитині записати слово, але не буквами, а знаками, позначаючи голосні звуки кружечками, а приголосні рисками. Скільки звуків у слові, стільки й знаків. Наприклад, слово «суп» слід записати так: риска, кружечок, риска. Після того, як ви переконалися, що дитина зрозуміла завдання, продиктуйте слова, а вона запише їх на аркуші паперу у вигляді «шифру».
Інший варіант цього завдання: ви пропонуєте дитині картки-картинки, на яких зображені тварини (пес, лев, слон, корова та ін.), і картки звукових схем слів, відповідні карткам-картинкам тварин, у вигляді «шифровок». Завдання дитини полягає в тому, щоб визначити, яка схема підходить до кожного слова.
Всі запропоновані і подібні ним вправи потрібно практикувати, доки дитина не навчиться легко справлятися зі всіма завданнями. Лише за цієї умови можна бути впевненими в тому, що майбутній школяр навчився розрізняти звуки на слух, а отже, і навчання грамоти не буде для нього складним.

Вчителі — логопеди ДНЗ «Катруся»
Мазур Н М
Нечаєва М О

 

 

 

  • Digg
  • Del.icio.us
  • StumbleUpon
  • Reddit
  • Twitter
  • RSS
Страница 1 из 11